cayennes زندان هوادار پرسپولیس پرسپولیس

cayennes: زندان هوادار پرسپولیس پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی رئیسی و قالیباف زیر فشار عوض کردن موضع می‌دهند / محبیان

واکاوی علت گرایش سعید جلیلی به رئیسی و انفعال جامعه روحانیت | انتقاد از مشاوران قالیباف

رئیسی و قالیباف زیر فشار عوض کردن موضع می‌دهند / محبیان

محبیان: رئیسی و قالیباف زیر فشار عوض کردن موضع می دهند

عبارات مهم : سیاسی

واکاوی علت گرایش سعید جلیلی به رئیسی و انفعال جامعه روحانیت | انتقاد از مشاوران قالیباف

رئیسی و قالیباف زیر فشار عوض کردن موضع می‌دهند / محبیان

امیر محبیان، صورت سیاسی اصولگرا می گوید: نقش جامعه روحانیت در طرح نام رئیسی، نقشی اساسی و موثر نبوده و عملا جامعه روحانیت علی رغم انتظاری که از آن می رفت؛ موضعی کاملا انفعالی اتخاذ کرد

کارشناسان رویدادهای سیاسی تحلیل های متنوعی از آرایش صحنه مسابقه 29 اردیبهشت دارند. بعضی نتیجه را از هم اکنون روشن و واضح به نفع روحانی توصیف می کنند ولی بعضی دیگر به نکاتی اشاره می کنند که گویی اوضاع معادلات خیلی پیچیده و مبهم هست.

واکاوی علت گرایش سعید جلیلی به رئیسی و انفعال جامعه روحانیت | انتقاد از مشاوران قالیباف

امیر محبیان از جمله کسانی است که اعتقاد است: سطح مسابقه ها بهم نزدیک و فاصله ها جهت عبور از خط آخر کم شده است هست. او عدم تحلیل دقیق از شرایط پیچیده، برخورد کُند در برابر پدیده ها و حوادث سیاسی را عامل انفعال و حاشیه نشینی اشخاص آشنا شده است اصولگرا همچون باهنر می داند به طوری که راحت میدان را به نیروهای رده دو و سه وانهادند.

چرایی عضویت نکردن جلیلی، نقش جامعه روحانیت مبارز در آوردن رئیسی به صحنه انتخابات، اوضاع نامزدهای دو جناح در مناظرات تلویزیونی، نگاه و موضع رئیسی و قالیباف نسبت به یکدیگر و موقعیت هر کدام در صحنه مسابقه از دیگر موضوعاتی بود که محبیان راجع به آنها صحبت کرد.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

رئیسی و قالیباف زیر فشار عوض کردن موضع می‌دهند / محبیان

آقای محبیان! فکر می کنید چه عاملی باعث شد که آقای جلیلی تصمیم گرفت به رغم سفرهای استانی فراوان وارد صحنه انتخابات نشود، این کار را به نفع خود ندید یا آنکه می خواست به سبد رأی رئیسی کمک کند؟

طبیعی است که جلیلی با ارزیابی شرایط و امکان رای آوری ونیز فشردگی مسابقه این دوره و نیز احتمال کم گزینه نهایی شدن در جمنا تصمیم گرفت که در انتخابات کاندیدا نشود؛ ولی گرایش او به سمت آقای رییسی هم در قیاس با قالیباف خلاف عقل نیست. او همگونی فکری با قالیباف نداشته و نوع نگرشش به پایداری نزدیک تر هست؛ از این رو،حمایت پایداری از رییسی انگیزه بیشتری جهت حمایت از وی داده است.

واکاوی علت گرایش سعید جلیلی به رئیسی و انفعال جامعه روحانیت | انتقاد از مشاوران قالیباف

چه اتفاقی می افتد که یکباره آقای رئیسی، یک صورت ای که سابقه اجرائی ندارد و تا به حال هم در صف بندی های سیاسی اصولگرایان از او هیچ نامی وجود نداشته هست، به یکی از دو گزینه جمنا تبدیل می شود؟ نقش جامعه روحانیت در این اتفاق چه بود؟

کاندیداهای بالفعل جریان اصولگرا همه به نحوی یا سابقه کاندیداتوری یا سابقه شکست در کارنامه خود داشتند؛ طرح رییسی که چنین سابقه ای نداشت و ضمنا پیش از این تخریب نشده بود؛ این ذهنیت را به جبهه مردمی داد که او فاقد رای منفی بازدارنده است به عبارتی هر چند آشنا شده است نیست ولی رای منفی زیادی هم ندارد و با تبلیغات گسترده می توان بر روی او اجماع ایجاد کرد؛ از لحاظ نظری هم تحلیل آن ها چندان غلط نبود ولی عدم محاسبه پیچیدگی های فضای سیاسی ما و ارزیابی بیش از حد توان اجماع آفرینی جمنا کار را سخت کرد.

بازی های احمدی نژاد هم صحنه را جهت جمنا غبارآلود کرد ولی نقش جامعه روحانیت در این میان نقشی اساسی و موثر نبوده و عملا جامعه روحانیت علیرغم انتظاری که از آن می رفت؛ موضعی کاملا انفعالی اتخاذ کرد.

رئیسی و قالیباف زیر فشار عوض کردن موضع می‌دهند / محبیان

فارغ از جهت گیری های امروز رئیسی و قالیباف که اعلام کردند تا آخر در صحنه انتخابات می مانند، آینده نگری می کنید بعد از مناظرات تلویزیونی حاضر می شوند یکی به نفع دیگری کنار برود؟

پیشاپیش نمی توان قضاوت کرد لیکن هر دو از لحاظ شخصیتی به گونه ای هستند که زیر فشار تا حدودی عوض کردن موضع می دهند؛ هر چند بعد از ورود به صحنه معمولا عقب نشینی سخت می شود.

با اینکه خیلی از اصولگرایان آقای رئیسی را نامزد اصلح می خوانند ولی آیا حاضر نیستند به او اعتماد کنند و تمام تخم مرغ های خود را در سبد وی بگذارند؟ فکر می کنید رئیسی کارت مناسبی جهت اصولگرایان در انتخابات است؟ یا در واقع اصولگرایان چاره ای نداشتند جز اینکه بخواهند سراغ ایشان بروند؟ قالیباف کارت بهتری جهت بازی اصولگراها نیست؟

جمنا سازوکار و محاسبات خاص خود را در گزینش رییسی داشته است و من قصد ندارم در مورد قضاوت آن ها قضاوت کنم ولی این انتظار که جمنا با یک ترساندن اصلاح طلبان مبنی بر آمادگی جهت مناظره از صحنه کنار کشیده و کاندیدای خود را کنار گذارد؛ عاقلانه نیست. قالیباف و رییسی هر دو دارای ظرفیت ها و نقاط قوت و ضعف خاص خود هستند که جمنا را فعلا به آن جا رسانده که این دوکاندیدا را دوشادوش همدیگر حمایت کند تا در لحظه مناسب با ارزیابی نهایی صحنه گزینه مهم را در برابر روحانی قرار دهد.

به نظر شما رئیسی که همواره در قوه قضائیه پرسشگر بوده می تواند هنگام مناظرات پاسخگوی خوبی باشد؟

به هر حال حقوقدان بودن رییسی می تواند در تنظیم دفاعیه های سیاسی به او کمک کند؛ ضمنا رییسی فرد نیست و احتمالا مشاورانش در این زمینه به او یاری خواهند داد.

برای قالیباف چه نقشی در انتخابات قائل هستید؟ علت اینکه او ریسک حضور سه باره در انتخابات به رغم دو شکست گذشته را پذیرفته هست، چیست؟ آیا اصولگرایان به دنبال این هستند که در لحظه آخر قالیباف به سود رئیسی کنار بکشد؟

سیاست و بویژه اننتخابات جنگ اراده هاست؛ اتفاقا اگر کسی با دو شکست از باور به برنامه ها و توانایی خود دست بکشد شایسته ریاست جمهوری نیست ولی گمان دارم اگر قالیباف بتواند ضعف هایی که پیش از این به او ضربه زده نظیر استفاده از مشاوران غیر سیاسی که پیچیدگی ها را نمی شناسند یا اتکا محض به بعضی از گروههای بازیگر را که فعلا هم او را دور زده اند؛ کنار بگذارد و تلاش کند با محاسبه دقیق فضای سیاسی و نه متاثر شدن از جو عمل کند؛ موقعیت خوبی خواهد داشت.

چرا اصولگرایان سنتی به طور مشخص جبهه پیروان خط امام و رهبری و جامعه روحانیت مبارز سکوت پیشه کردند. آیا آقای باهنر علی رغم ادوار گذشته هیچ کنشگری از خود در عرصه انتخابات نشان نمی دهد؟

عدم تحلیل دقیق از شرایط پیچیده، برخورد کند در برابر پدیده ها و حوادث سیاسی و اتخاذ رویکرد انفعالی، متاسفانه اشخاص اصولگرای آشنا شده است سیاست کشور عزیزمان ایران را به انفعال و حاشیه کشانده هست. آنها به آسانی میدان را به نیروهای رده دو و سه وانهادند. این واکنش‌ها اگر براساس برنامه از پیش تعیین شده است باشد، خوب و اگر مبتنی بر انفعال باشد، بد است که البته به گمانم زیاد گزینه اخیر مطرح است.

آینده سیاسی احمدی نژاد بعد از این ردصلاحیت چه طور می شود؟ آرای او چه سرنوشتی پیدا می کند؟

آینده سیاسی احمدی نژاد بستگی به تصویر العمل هایی او داشته و دارد؛ علی رغم بعضی آینده نگری ها او در تصویر العمل به رد صلاحیت خود واکنش‌ها رادیکالی انجام نداد؛ این نشان می دهد او بازی های قدرت را می شناسد.آرای او هم سه دسته خواهند شد؛ بخشی جذب کاندیدای اصولگرا، بخشی سفید و بخشی به سمت روحانی خواهد رفت ولی حجم این آرا را در هر مورد نمی دانم باید نظر سنجی صورت گیرد. فعلا که کاندیداها با مسابقه جهت دادن یارانه زیاد تلاش دارند این آرا را ولو به ضرر منافع کشور به سمت خود بکشانند.

الان با توجه به تقسیم کارهایی که صورت گرفته، به نظر شما کفه ترازو در مناظره ها به نفع کدام دو قطب سنگینی می کند؟ رئیسی-قالیباف یا روحانی-جهانگیری.

قضاوت نهایی را مردم در لحظه آخر متناسب با فضای ایجاد شده است و احساس خود می کنند و تشخیص سخت است و بصورت مکاشفه ای نمی توان حکم داد ولی سطح مسابقه ها بهم نزدیک و فاصله ها جهت عبور از خط آخر کم شده است است.

آقای محبیان! فکر می کنید میرسلیم و هاشمی طبا واقعا باور دارند رأی می آورند یا آنکه تلاش می کنند به نفع یکی از دو قطب شکل گرفته عمل کنند مثل آقای ولایتی که سال 92 می دانست رأی نمی آورد ولی کاری کرد که جلیلی هم پیروز میدان نباشد؟

پیروزی ناگهانی نامزدهای کمتر آشنا شده است باعث شده است است که همه کاندیداها به نحوی امیدوار باشند ولی این که رای آنها در حدی باشد که به کاندیداهای مهم ضربه وارد کنند شک دارم.

اخبار سیاسی – خبر آنلاین

واژه های کلیدی: سیاسی | مسابقه | روحانیت | قالیباف | انتخابات | اصولگرایان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs